Locul deschiderii moștenirii

6 iulie 2023 3

Bună ziua. Recent, instanța a pronunțat o hotărâre privind acceptarea tacită de către mine a unei moșteniri. În hotărâre instanța a indicat ca loc al deschiderii moștenirii mun. Chișinău, în timp ce testatorul locuia la o anumită adresă, fapt confirmat prin Adeverința eliberată de Agentia Servicii Publice. Cert este că avocatul care a întocmit cererea în instanță a indicat greșit locul deschiderii moștenirii, iar judecătorul a copiat pur și simplu toate acestea în hotărâre. Ce pot face în acest caz? Trebuie să depun o nouă cerere sau există altă modalitate pentru a remedia acest lucru? Este acest fapt important pentru notar?

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua Nicolae, este necesar sa depuneti o cerere de corectare a greselilor din hotarare, Art 249 alin.2 Cod de procedura civila La cererea participanţilor la proces sau din oficiu, instanţa judecătorească corectează greşelile sau omisiunile din hotărîre care ţin de nume, calitatea procesuală, orice alte erori materiale sau de... mai detaliat calcul evidente. Problema corectării unor astfel de greșeli se soluționează în baza dosarului și/sau a materialelor anexate la cererea de corectare a greșelilor sau a omisiunilor, fără citarea participanților la proces. Instanța care examinează problema corectării poate dispune citarea participanţilor pentru a se pronunța cu privire la temeiurile de corectare. Neprezentarea lor însă nu împiedică examinarea corectării greşelilor.

Daca aveti intrebari suplimentare nu ezitati sa mi le acordati pe email rotaru.help@gmail.com
Succes!

7 iulie 2023