Logodna este reglementata de legislatia Republicii Moldova?

19 iunie 2017 122

Logodna este reglementata de legislatia Republicii Moldova? Multumesc anticipat pentru raspuns.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Codul Familiei al Republicii Moldova recunoaste si reglementeaza doar institutia casatoriei, ca raport familial. Deci, raspunsul este NU.
Totusi, depinde in ce scop este pusa intrebarea. Pentru ca, eventual, spre exemplu in unele raporturi ce tin de domeniul bancar (afilierea si actionarea concertata) - logodna dintre doua persoane constituie un temei... mai detaliat pentru a le raporta acele persoane ca fiind in legatura.

19 iunie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Legislația moldavă nu reglementează acest fapt însă dacă vă este interesant puteți găsi în codul civil al României acest fapt.
Astfel, logodna, în temeiurile Codului Civil Român, are accepţiunea de „promisiune de căsătorie”.
Legea aplicabilă logodnei în dreptul internațional român îşi găseşte reglementare în temeiurile art. 2585 Cod Civil
Totodată contează a cui... mai detaliat cetățean este logodnicul, astfel, legea aplicabilă este legea națională a fiecăruia dintre logodnici, la data încheierii logodnei. Dacă logodnicul are două sau mai multe cetățenii, va fi aplicabilă legea aceluia dintre state a cărui cetățenie o are și de care este legată cel mai strâns, prin reședința sa obișnuită. Dacă logodnicul este apatrid sau refugiat, aplicabilă este legea statului unde are reședința obișnuită.

19 iunie 2017