Lot de pamant cu casa fara documente

12 iunie 2023 43

Buna ziua. Locul de casa a apartinut strabunicilor sotului, apoi bunicilor, care la randul lor au lasat curtea mostenire la doi fii. Unul din acestia este in viata, iar al doilea (tatal sotului) este decedat. Cei doi frati mentionati au instalat un gard intre ei pentru a desparti locuintele, dar niciunul pana acum nu a perfectat documente pe teren si casa. Socrul a decedat, dar a lasat testament sotului pe teren si casa. Care este procedura ca sa facem documentele pentru terenul si casa, avand in curte casa batraneasca a socrului decedat si casa noua construita de sot, pe care nu am pefrfectat niciun act? Cum sa incepem si de unde?

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Alte domenii

păi, dacă există testament și numai că există testament, notarul vă va explica toată procedura, va deschide procedura succesorală, documente de acumulat începeți de la autoritățile APL.......de la primărie acte din registrul gospodăriilor și le prezentați notarului......dacă bunicii au lăsat moștenire la doi fii, atunci va participa și acel fiu... mai detaliat în viață........va fi partajată moștenirea.........sau mai poate fi o situație când primăria înregistrează în registrul gospodăriilor deja noul proprietar........depinde....nu ați precizat unde se află lotul de pământ cu casă.......

12 iunie 2023