Lot de pamant obtinut in timpul casatoriei

13 martie 2019 55

Bună ziua. Eu am așa o întrebare. Eu am fost căsătorit în 2007 și am primit de la stat un lot de pământ, dar cu toate actele pentru pământul cela s-a ocupat sotiea, findca eu eram plecat peste hotare. In 2015 noi am divorțat, dar nu am împărțit nimic și acum peste 3 ani ea dorește să vanda lotul mentionat. Eu am vreun drept asupra lotului cela de pămant?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna D-le Simion,

Dat fiind faptul ca dreptul de proprietate asupra terenul a fost dobândit în timpul căsătoriei, acest bun aparține ambilor soți.
Astfel, aveți dreptul la 1/2 cota parte din acest teren.
În atare circumstanțe aveți dreptul sa răscumpărați cota parte a fostei soții și invers sau să vindeți bunul și să... mai detaliat împărțiți banii.

13 martie 2019