Luare in spatiu in Romania

20 martie 2019 66

Buna ziua. Am dat juramantul pentru cetatenia romana. Parintii iubitei mele (sunt romani) vor sa ma ia in spatiu in Romania pentru a-mi face documentele romanesti. Este posibil? Daca da, ce trebue sa fac si cat ar dura procedurile astea? Va multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În cazul dumneavoastră, odată ce ați depus jurământul, procedura de redobândire este finisată.
Actele necesare pentru a obține cartea de identitate sau pașaportul RO sunt identificate la serviciul de eliberare pașapoarte spre exemplu la Iași
http://www.pasapoarteiasi.ro
Termeni difera în dependță de actul solicitat.

2 mai 2019