Lucrari de constructie pe timp de carantina

2 aprilie 2020 152

Buna ziua. La moment lucrez de la domiciliu (din cauza carantinei instituite). In vecinatate se construieste o casa privata la care lucreaza doi muncitori si utilizeaza un dispozitiv cu motor disel care emana gaze de esapament si face galagie exagerata. Cum putem opri aceste lucrari? Multumesc.

Comentariile juriștilor 6

Descărcaţi discuția

Da doresc

2 aprilie 2020
  • Jurisconsult

Buna ziua Oleg,

Codul Conravențional prevede că efectuarea lucrărilor de reconstrucţie sau a altor lucrări, însoţite de zgomot, în încăperile din blocurile locative de la ora 18 pînă la ora 8 se sancţionează cu amendă de la 12 la 30 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 60... mai detaliat la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice.

Dar nu sunt sigur dacă este aplicabil acest articol și în situația Dvs, or, lucrările nu se fac într-un bloc locativ.

Oricum, sesizați poliția și ea se va clarifica.

2 aprilie 2020

Cu regret nu se clarifica. Ma intereseaza daca sunt careva prevederi in situatia exceptionala. Avem multi batrani care pot fi incomodati de aceasta situatie

2 aprilie 2020

Va mai un feedback sau nu?

2 aprilie 2020
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Putin probabil ca puteti opri lucari de constructie efectuate la un bloc din vecinatate. Ei lucreaza cu proiect si autorizatie de constructie si au dreptul sa lucreze pe timp de pandemie. Problema este ca stati acasa in timpul orelor de lucru si auziti santierul. Acum e criza. Mai rabdam un... mai detaliat pic.

2 aprilie 2020

Ca si mine aud si persoanele vulnerabile. Nu cred ca vor resta. Dar raspunsul e corect. Stima fata de concetateni nu este. Fiecare se rezolva cu poate. Nu mai astept feedback?

2 aprilie 2020