Lucru in perioada de carantina

1 aprilie 2020 70

Mama lucreaza la o fabrica de textile, care din 1 aprilie isi scoate lucratorii la serviciu. Mama are varsta de 61 ani si are diabet de tip 2 (adica e in categoria de risc). Este emisa vreo lege aplicabila pentru aceasta categorie de risc?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Ar fi bine ca mama dvs sa depuna o cerere de concediu, argumentind in sensul care ati dat intrebarea, plus faptul ca angajatorii sint obligati sa intreprinsa orice masuri oentru a minimiza riscul contaminarilor.

2 aprilie 2020