Lucru in Republica Moldova avand un contract de munca legal incheiat cu o companie din strainatate

16 aprilie 2019 99

Buna ziua. Multumesc mult de raspunsul la intrebarea mea "Lucru ca freelancer". Acum vreau sa adresez urmatoarea intrebare: daca compania straina imi face contract de munca legal guvernat de legea straina, eu pot activa in Moldova in baza acestui contract si daca platesc impozite in tara straina, trebuie sa achit si impozite in Republica Moldova? Multumesc anticipat!

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Anatolie

În cazul în care nerezidentul dorește să vă angajeze în baza contractului individual de muncă guvernat de legea țării respective toate obligațiile de perfectare a actelor sunt puse pe seama acestuia, iar Dvs trebuie să contribuiți prin a-i oferi actele necesare în vederea perfectării actelor necesare și respectării procedurilor... mai detaliat legale prevăzute de legea acelui stat.
Astfel, Dvs. ați putea lucra la distanță, însă, despre modul regimul de lucru urmează să faceți mențiuni exprese în contractul ce îl veți încheia.
Totodată, este necesar să vedeți ce se întâmplă cu asigurarea medicală și socială în acest caz, ce prevede legea lor, etc. și ce vă pot oferi aceștia.

Referitor la achitarea impozitului pe venit urmează să vedeți dacă țara de origine a angajatorului nerezident are sau nu încheiat cu Republica Moldova un tratat privind evitarea dublei impuneri și dacă asemenea gen de venituri cad sub incidența acordului respectiv, este acest acord în vigoare sau nu.

Mai jos vedeți link-ul de trimite la pagina web a Serviciului Fiscal de Stat unde puteți verifica dacă între Republica Moldova și țara de origine a nerezidentului este sau nu încheiat un tratat pentru evitarea dublei impuneri.

http://www.fisc.md/Tratatepentruevitareadubleiimpuneri.aspx

Succes.

16 aprilie 2019

Multumesc pentru informatie , apreciez straduinta Dumneavoastra si timpul acordat sper sa fie util si altor persoane care sau confruntat cu situatia data , multa sanatate .

16 aprilie 2019