Lucru legal in Europa

9 ianuarie 2018 1039

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, daca este posibil de muncit legal in Europa in baza pasaportului biometric al Republicii Moldova, in baza unui contract de munca, sau de a fi angajat cu achitarea tuturor impozitelor?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Nicolae Beschieru
  • Parajurist

Buna Ion.
Lucrul legal în Europa cu pașaportul biometric este posibil.
În diferite țări sunt anumite condiții:
-Fie închei un contract de muncă cu o firmă din RM, care la rândul ei are acorduri încheiate cu cele străine, și firma din Moldova te detașează pe maxim 1 an de zile cu prelungirea ulterioară;
-Cu... mai detaliat angajatorul din țara de destinație închei un contract de muncă, cu ajutorul contractului și cu susținerea angajatorului obții viză de lungă ședere și permis de muncă;
-Sau prin intermediul Agenției Naționale Pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) te poți angaja în anumite țări cu care Agenția are încheiete Acorduri.

10 ianuarie 2018

Daca deja sunt in strainatate,care este procedura de angajare,se incheie contractul in strainatate cu angajatorul,sau contractul de munca se trimite la Moldova (ca chemare,dupa care plec la munca in baza contractului)?

13 ianuarie 2018