Lumini de frânare intermitente

2 noiembrie 2018 39

Bună. Pot folosi lampi pentru frânare la autovehicul care atunci când se frânează luminează intermitent?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
La caz, instalarea unor lumini intermitente poate fi considerat incalcare a regulamentului circulației rutiere, pe motiv ca acestea nu reflectă faptic situația, totodată fiind considerat ingerință în sistemul de iluminare, care poate pune in dificultate percepția șoferului ce va urmează, privind intenția de frinare de facto.

26 noiembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

În acest sens vedeți art. 122 alin 3 din regulamentul circulației rutiere
3) Dispozitivele de iluminare, semnalizare luminoasă şi sonoră:
a) numărul, tipul, culoarea şi regimul de funcţionare sau amplasarea dispozitivelor de iluminare exterioară sînt altele decît cele prevăzute prin construcţie. Autovehiculele scoase din fabricaţie pot fi echipate... mai detaliat cu dispozitive de iluminare şi semnalizare de la vehicule prototip sau de alt model;
b) sînt dereglate farurile;
c) nu funcţionează sau sînt mascate dispozitivele de iluminare şi semnalizare luminoasă a autovehiculului;
d) lămpile nu corespund modelului prevăzut prin construcţie;
e) vehiculul este echipat:
în faţă, cu dispozitive de iluminare, semnalizare luminoasă, de alte culori decît cea albă, galbenă sau portocalie, iar dispozitivele fluorescent-reflectorizante sînt de o altă culoare decît cea albă;
în spate, cu lanterne de semnalizare a deplasării cu spatele şi de iluminare a plăcii cu numărul de înmatriculare, de o altă culoare decît cea albă, precum şi celelalte lanterne emit o altă lumină decît cea roşie, galbenă sau portocalie, iar dispozitivele fluorescent-reflectorizante sînt de o altă culoare decît cea roşie.

26 noiembrie 2018