M-a inundat vecinul de sus

8 septembrie 2018 116

Buna ziua. De cateva ori m-a inundat vecinul de sus si deja m-am saturat sa aud: la mine e uscat, dar eu sunt cu podul si peretele ud. Unde ma pot adresa ca sa se rezolve odata aceasta problema.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Pentru început identificați locul de unde are loc scurgerea, dacă chiar e vorba de acțiuni sau inacțiuni a vecinului, atunci puteți solicita repararea prejudiciului cauzat.
Alte instanțe din pacate o sa vă menționeze faptul că sunt relații civile și urmeaza sa va adrrsați în instanță.
Urmează sa efectuați o expertiză pentru... mai detaliat a identifica prejudiciul și încasa ulterior amiabil sau prin judecată forțat din contul vecinului.

9 septembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Nadejda,
Pentru început contractați de urgență un expert atestat care să vină la Dvs în imobil sa examineze starea acestuia.
Întrebările la care expertul trebuie sa dea răspuns în raportul de expertiză ce îl va întocmi:
1. Care este cauza inundației și de unde s-a scurs apa.
2. Care este mărimea prejudiciului și... mai detaliat costul lucrărilor de reparație.
3. Corespunde sau nu bunul imobil normelor tehnice pentru a locui în acesta, și prezintă sau nu pericol pentru sănătatea persoanei starea bunului imobil.

De notat că, experții la realizarea raportului de expertiză menționează în concluzia lor care este costul de piață al reparației ce necesită a fi efectuată. Or, nu se va repara doar un colț de pod sau o parte a peretelui, sau podelei unde s-a scurs apa, pentru că urmează a fi reparat integral acel spațiu(perete/pod, podea), întru prevenirea răspândirii mucegaiului și altor microbi, iar în prealabil se folosesc substanțele necesare pentru a prelucra suprafețele date în acest sens.

Având raportul de expertiză solicitați vecinului suma respectiva și prezentați acestuia copia raportului.
In cazul în care refuza va adresați în instanţa de judecată cu o cerere privind repararea prejudiciului cauzat și încasarea cheltuielilor de judecată.

9 septembrie 2018