M-a oprit poliția în timp ce conduceam o motocicletă în stare de ebrietate

22 noiembrie 2021 41

Bună ziua. Sunt minor și în iunie 2021 am fost oprit de poliție în timp ce conduceam cu o motocicletă cu capacitatea cilindrică de 50 cc. Etilotestul a arătat rezultatul de 0,36 la mie. Am fost chemat în instanța de judecată. Care pot fi consecințele, ce pedeapsă pot primi?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dacă sunteți învinuit în baza art. 264/1 adică conducerea mijlocului de transport în stare de ebrietate avansată atunci pedeapsa este muncă neremunerată în folosul comunității și anularea dreptului de a conduce.

Ar fi bine să apelați la un avocat care să vă reprezinte interesele.

23 noiembrie 2021