M-a oprit poliția pentru că le-am făcut observație

12 februarie 2018 583

Am fost oprit de poliție din cauză că le-am făcut observație că stăteau în mijlocul drumului și era greu de circulat. Mi-au intocmit proces verbal și mi-au dat amenda 2.500 de lei pentru parbrizul din fata crapat, pentru că transportam copii fară scaun și pentru că nu aveam aplicat semn de șofer începător. Mi-au dat și 8 puncte de penalizare. Procesul verbal l-au scris la ei în mașină. Când m-am apropiat, m-au trimis la mine în mașină. Nu am semnat procesul verbal, dar am filmat totul pe telefon. Cum sa procedez mai departe?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Urmeaza sa verificati daca au completat corect procesul-verbal, daca au fost omise unele puncte puteti declara nulitatea acestuia…
o alta varianta este sa va duceti la inspectorat si sa contestati procesul-verbal.
depinde, daca intradevar erau aceste incalcari, deja puteti pretinde pentru micsoarerea amenzii.

13 februarie 2018