M-au amendat pentru ca mi-am umbrit geamurile din fata ale masinii

25 mai 2018 71

Zilele astea m-au amendat pentru ca mi-am umbrit geamurile din fata ale masinii, fara sa masoare ceva. M-au stopat neregulamentar si in proces au scris ca aveam obiecte care diminuiaza vizibilitatea din automobil, au filmat cu telefonul ca dovada. Era 22.00 noaptea si era intuneric. Dar am mai citit pe internet ca dupa semnarea acordului de asociere cu UE, exista o lege internationala, care e mai presus ca legea nationala a Moldovei, si dupa legea aia ei erau obligati sa imi masoare procentajul de umbrire a geamurilor. Vreau sa merg in instanta de judecata, am si martor ca m-au oprit neregulamentar. As vrea sa aud sfatul Dvs., daca e posibil, multumesc mult.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Ion.

Contestați procesul-verbal prin care vi s-a aplicat amenda.

Multă informație relevantă cazului dumneavoastră găsiți în acest articol, pe care vă îndemn să-l citiți în întregime: http://www.autoexpert.md/utile/geamurile-umbrite-sunt-oficial-permise-republica-moldova-iata-ce-spune-legea/

Mult succes!

26 mai 2018