M-au chemat la sedinta

23 decembrie 2018 35

Asa situatie: eu nu m-am prezentat la comisariatul militar, dupa care ma cheama la judecata. Ce sa fac in asa situatie?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Alexandru,

În cazul Dvs. cel mai probabil a fost intentata proces contravențional conform art.366 Cod Contravențional, care prevede

Neprezentarea persoanei care se află la evidenţă sau care este obligată să se afle la evidenţă militară, la citarea organelor administrativ-militare, fără motive întemeiate sau plecarea ei în o altă localitate... mai detaliat pentru domiciliere ori şedere temporară, sau plecarea în străinătate pe un termen ce depăşeşte 30 de zile fără a se scoate de la evidenţă, sau sosirea dintr-o altă localitate unde domiciliază temporar fără a se pune la evidenţă militară, precum şi comunicarea tardivă organului de evidenţă militară a datelor despre schimbarea stării familiale, a domiciliului, a locului de studii, de muncă sau schimbarea funcţiei, pentru o perioadă ce depăşeşte 30 de zile.

Sancțiunea este amendă de la 12 la 30 de unități convenționale.

Urmează să vă prezentați și ulterior să achitați amenda.

24 decembrie 2018