Ma aflu in concediu pentru ingrijirea copilului

4 noiembrie 2020 107

Eu ma aflu in concediu pentru ingrijirea copilului, fiind angajata intr-o companie privata. Acum copilul are un an si 3 luni, iar compania mi-a propus sa lucrez cu norma redusa (4 ore pe zi). Eu vreau sa accept, dar nu sunt sigura ca ma voi descurcaa. Daca ies la lucru, lucrez 2-3 luni si nu reusesc sa am grija de copil, casa etc., pot sa ma intorc in concediul pentru ingrijirea copilului sau va trebui sa ma eliberez din serviciu? Multumesc.

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună,
Nu vă paște nici un pericol. Pînă la vârsta de 3 ani a copilului aveți dreptul să reveniți la serviciu iar ulterior să vă întoarceți în concediu. Nu are dreptul nimeni să vă îngrădească această posibilitate. Puteți reveni la serviciu inclusiv deplin, cu normă intreagă și să primiți... mai detaliat și salarul și indemnizația.

5 noiembrie 2020