Mă împiedică să filmez în loc public

7 iulie 2020 78

Bună ziua. Spuneți-mi, va rog, ce lege și ce articol îmi permite înregistrarea video (filmare) în locuri publice. Mulțumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Pentru un răspuns ar fi bine să concretizați în ce circumstanțe doriți să filmați și cărei obiectul filmării deoarece noul cod civil vine cu anumite restricții deja în acest sens.

Mai multe detalii găsiți în articolul de mai jos.

https://www.bizlaw.md/2018/08/07/dreptul-la-propria-imagine-o-novatie-a-codului-civil-in-contextul-ultimelor-modificari

8 iulie 2020