Mă poate da în judecată pentru banii pe care i-am recunoscut că mi i-a dat?

8 iunie 2017 81

Bună ziua! În urmă cu 10 ani mama mea a divorțat de tatăl meu și au împărțit bunurile în mod legal prin partaj. Tatăl a renunțat la jumătate din imobile (pe care ei le cumpăraseră împreună), reprezentând pensia alimentară pentru mine și pentru fratele meu. În sentința de partaj este specificat că bunurile îi sunt spre folosință PROVIZORIE urmând ca apoi să rămână copiilor. Dacă între timp dorește să le vândă trebuie obligatoriu ca cei 2 copii să fie MAJORI și să își dea și ei acordul prin semnătură. Pentru o altă parte din imobile ea l-a despăgubit cu bani în prezența a 4 martori. Ambii au scris declarație de mână cum că au dat/primit suma de bani. Dar, tatăl meu dupa ani și ani a aruncat declarația, iar ea a pierdut-o. Acum ea vrea să vândă imobilul pentru care tata a fost despăgubit și nu poate! Poate să îl dea în judecată pentru a recunoaște a doua oară că a primit banii? Suportă el cheltuielile de judecată? Eu vreau să evit lucrul ăsta. A doua întrebare este dacă ea poate să vândă primul imobil în care ea este provizoriu, având în vedere că fratele meu e minor (14 ani), iar eu majora (24 ani). Ea vrea să vândă tot! Vă rog să ma ajutați cu un răspuns! Vă mulțumesc!

Jurist comments 3

Valeriu Negoiță
  • Avocat
  • Alte contravenţii

Conform legii procesual civile termenul de adresare în instanța de judecată este de 3 ani de la data nașterii obligațiilor, în cazul dvs a trecut 10 ani, totodată cînd este vorba de încasarea de bani este vorba de proba scrisă, însă înscrisurile au fost perdute astfel că adresarea în instanța... mai detaliat de judecată este imposibilă, ce ține de vînzarea bunului imobil (casa), în condițiile cînd nu este înregistrat dreptul de proprietate la Oficiul Cadastral Teritorial sau este grevat (interdictia) vînzarea casei este imposibilă.

8 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Proba cu martorii decade daca suma este mai mare de 1000 lei !

9 iunie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut! Proba cu martori nu are relevanță im acest caz. Din cîte înțeleg, a fpst semnată recipisa, deci forma actului juridic a fost respectată. Însă, specificați dacă este vorba de un caz petrecut în România sau R. Moldova? Sentințele în civil sunt caracteristice legii române, de asta întreb...
Respectiv, modalitatea... mai detaliat provizorie de atribuire a bunului nu este reglementată de legea R. Moldova.

9 iunie 2017