Magazin de fructe și legume: SRL sau ÎI?

3 februarie 2020 161

Bună ziua! Vrem să deschidem un magazin de fructe și legume. De ce acte este nevoie? Facem SRL sau ÎI?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua Corina,

Ar fi mai comod si mai practic de facut SRL. La fel, si din punct de vedere a riscurilor in afaceri este mai comod de ales SRL.

Cu privire la acte necesare:

1.actul de identitate al fondatorului sau al reprezentantului acestuia, împuternicit prin procură autentificată în modul stabilit de lege,... mai detaliat precum și al administratorului persoanei juridice;

2.cererea de înregistrare conform modelului aprobat de organul înregistrării de stat;

3.hotărârea de constituire și actele de constituire ale persoanei juridice, în funcție de forma juridică de organizare, în două exemplare;

4. declarația privind beneficiarul efectiv;

5.documentul ce confirmă achitarea taxei de înregistrare.

4 februarie 2020
Andriana Brasoveanu
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Salut.
O sa sustin cele expuse de Artur, cu mici completari:
1) Este mai bine si mai sigur de a alege inregistrarea unui SRL.
2) Este nevoie doar de buletin(in cazul in care fondatorul si Administratorul este aceeasi persoana).
3) Trebuie sa decideti pe ce adresa va fi inregistrata compania.
4) Actele de constituire... mai detaliat sunt perfectate de catre Registratori, inclusiv cererea si declaratia privind beneficiarul efectiv se indeplinste pe loc.
5) Trebuie sa aveti genurile de activitati pregatite conform CAEM.
6) Sa decideti care va fi marimea capitalului social.

Pentru mai multe informatii va puteti adresa pe email: brasoveanuandriana@gmail.com

5 februarie 2020