Mai are interdictie?

4 mai 2019 204

Prietenul meu are interdicție in Germania pe 10 ani. Au trecut 8 ani de atunci. Între timp, și-a schimbat numele de familie. Mai este valabilă interdictia? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Schimbul numelui de familie nu ajută, el este identificat conform codului personal de 13 cifre din pașaport, dacă e vorba de cel MD.
Obținerea cetățeniei unui alt stat ar fi o soluție, fiind identificat drept o altă persoană cu IDNP diferit, cît și altă cetățenie.

4 mai 2019