Mai este serviciul militar obligatoriu în Moldova?

8 martie 2020 129

Am citit multe noutați cu privire la faptul ca pâna în anul 2020 serviciul militar obligatoriu va fi inlocuit cu serviciul militar prin contract. Adica, daca acum eu am 16 ani, undeva prin 2021 voi avea 18, voi fi oare obligat sa îndeplinesc serviciul militar?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Salut, Igor.

Serviciul militar încă este obligatoriu pentru bărbați.

Totuși, încorporarea în serviciul militar poate fi amânată în legătură cu necesitatea continuării studiilor, iar de scutirea de serviciul militar poți beneficia dacă ai absolvit cursul deplin de instruire la catedra militară.

Vezi aici mai multe detalii: https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=121249&lang=ro#

28 aprilie 2020