Majorare impozit pe gradina (lot intovarasire pomicola)

2 iulie 2017 103

Sa marit considerabil impozitul pe lotul de pamant ce il detin (185,39 lei pentru 0,0590 m.p.) Kestia consta in aceea ca spre aceste loturi (e o intovarasire pomicola) nu este drum normal de acces, lumina, gaz, apa (este o fantana care are apa). Cand au marit impozitele se spunea ca pentru "roskoshi"(lux)... Pe ale noastre loturi nu exista case si nici alte constructii. Pot fi impozitate aceste loturi in rand cu vilele luxoase, este corect acest lucru necurat?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Simion,

Din păcate Legea prevede că de la 1 aprilie, achitarea unui impozit mai mare se face și pentru terenurile agricole care se muncesc. Această majorare este lipsită de orice logică, dar și de morală.

Dacă până acum un agricultor plătea aproximativ 96 de lei pentru un hectar de pământ,... mai detaliat de la 1 aprilie plătește peste 110 lei.

Totodată puteți face cunoștință cu Legea cu privire la modul de calculare şi achitare la bugeta impozitelor funciar şi pe bunurile imobiliare ( http://lex.justice.md/viewdoc.php?id=310715&lang=1 ) .

2 iulie 2017