Majorarea pensie de intetinere

23 iunie 2017 48

Am copil minor la intetinere, fostul sot imi achita regulat pensia 785 de lei, hotararea a fost in 2009, pe cind el oficial nu lucra, acum el lucreaza oficial si primeste la 10000 lei. Pot sa scriu iarasi cerere in instanta pentru majorarea pensiei sau dupa cum am inteles copilul daca implineste 7 ani cerintele is mai mare si am dreptul sa mai dau in instanta?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună seara, Vasilisa.

În conformitate cu prevederile art. 75 alin. (2) aveți dreptul sa solicitați majorarea pensiei de întreţinere pentru copilul minor.

Depuneți o cerere în instanța.

24 iunie 2017