Majorarea pensiei de intretinere

13 iulie 2023 3

Buna ziua. Fostul sot achita pensie de intretinere copilului nostru minor, in marime de 1.500 lei pe luna. El se afla peste hotare, munceste neoficial si este totalmente absent in viata copilului. Vreau sa cer majorarea cuantumului pensiei pana la 3.000 lei. Cum pot argumenta necesitatea majorarii?

Jurist comments 5

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Codul familiei prevede:
Articolul 110. Modificarea cuantumului pensiei

de întreţinere stabilite de instanţa

... mai detaliat judecătorească sau scutirea de

plata acesteia

În cazul în care starea materială sau familială a uneia dintre părţi s-a schimbat, instanţa judecătorească, luînd în considerare şi alte circumstanţe importante ale părţilor, este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere sau să-l scutească pe debitorul întreţinerii de plata acesteia.

13 iulie 2023
  • Jurisconsult

Buna Arina, o să vă fie greu să stabiliți coantumul salariului primit de ex. soți după hotare, da DVS sunteți în drept să orientați instanța aprohimativ salariul lui primit după hotarele țării.

14 iulie 2023
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua. Cum au indicat colegii, este posibil să înaintați în instanță de judecată o cerere de chemare în judecată privind modificarea cuantumului pensiei de întreținere. Însă, că și orice cerință ea urmează a fi probată. Recomand să consultați un avocat

14 iulie 2023
Elena Botnaru
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Doamna Arina.
Obligaţia de întreţinere a copiilor aparţine în egală măsură ambilor părinţi.
În vederea majorării cuantumului pensiei de întreținere raportați-vă la datele BNS și costurile lunare esențiale in stricto sensu ale copilului Dvs.
Potrivit datelor Biroului Național de Statistică numai pentru sem. II al anului 2022, cuantumul minimului existențial al unui... mai detaliat minor cu vârsta cuprinsă între 1- 6 ani, în orașe mari, constituia 2 661.2 MDL ( două mii lei șase sute șaizeci și unu, lei și doi bani ).
Faptul că pensia de întreţinere este plătită ca o sumă fixă, este esenţial ca respectivul cuantum al pensiei datorate să fie adaptat în mod automat, în conformitate cu creşterea indicelui preţurilor de consum real, în fiecare an, nu doar cel publicat anual de către Biroul de Statistică.
Mai mult, dezvoltarea armonioasă a unui minor nu se rezumă la un minim existențial, de aceea vă recomand să menționați cheltuielile lunare ale minorului Dvs., nu vă rezumați doar la costuri cu privire la îmbrăcăminte și încălțăminte, dar și cheltuieli pentru divertisment, cursuri online/offline, dezvoltare personală etc.

17 iulie 2023
Mihai Gherbovei
  • Avocat

Salutare Arina.
Recomand cu insistență majorarea pensiei de întreținere dar Cod Fam, articolul 58. prevede că: ...Drepturile şi obligaţiile părinţilor

(1) Părinţii au drepturi şi obligaţii egale faţă de copii, indiferent de faptul dacă copiii sînt născuţi în căsătorie sau în afara ei, dacă locuiesc împreună cu părinţii sau separat....

Rezultă că mama... mai detaliat minorului adică dvs la fel tre să contribuiți cu 3000 mdl lunar la întreținerea copilului !!!

Dacă puteți demonstra prin probe pertinente că copilul are nevoie lunar de întreținere financiară cel puțin 6000 mdl atunci șasele pentru obținerea unei hotărîri favorabile vă aparține.
Recomand insistent de a obține o consultație detaliată la un avocat.
Succese.

30 august 2023