Majoritatea locatarilor nu doresc sa cumpere apa prin asociația de coproprietari in condominiu

3 mai 2017 55

În blocul nostru locativ am creat o asociație de coproprietari in condominiu (ACC). Regia comunal locativă ne alimentează cu apă în temeiul unui contract încheiat cu Președintele ACC încă în anul 2014. Plata pentru consumul de apă o cere ACC fără prezența contractelor individuale atât cu ACC cât și cu Regia comunal locativă. La solicitarea a 70% din proprietari, RCL a refuzat încheiarea contractelor, motivînd prin art. 29 alin. 4 al Legii 303 din 2013, care impune încheierea contractelor cu toți proprietarii. Cum de procedat cînd unii proprietari sunt plecați în străinătate, iar alții nu doresc să încheie contracte individuale? Majoritatea doresc contracte individuale cu RCL însă unii intenționat periclitează procesul pentru a acumula bani la ACC. Cum de procedat în acest caz? Oamenii doresc să plătească pentru servicii direct prestatorului, iar prestatorul nu dorește contract individual. Dar eu ca exemplu nu doresc să primesc serviciile prestatorului prin intermediul ACC (la fel ca și majoritatea). Ori noi suntem impuși de lege să primim aceste servicii prin ACC? Mersi.

Jurist comments 1

Levitschii Iurii
  • Jurisconsult

Bună ziua Serj, în cazul cînd nu gasiți soluții pe cale amiabilă cu ACC, RCL, vecinii, etc. și considerați că se încalcă un drept al dvs puteți acționa în judecată persoana fizică sau juridică după caz pentru a vă restabili dreptul prin forța coercitivă a statului.

17 mai 2017