Malpraxis medical

27 iunie 2024 3

Bună! Tata a fost dus de urgență la spitalul raional, i-au făcut puncție la coloană și nu arăta bine deloc, era cu sânge, pe când trebuia să fie transparentă. L-au ținut cu somnifere și medicamente antivomă, avea dureri de cap și vomita. Medicul nu l-a trimis la tomograf, deși avea simptomele de anevrism. Apoi i s-a spart un anevrism pe creier, abia atunci a fost chemat reanimobilul și dus la Institutul de Urgență, unde a fost operat și acum este în comă. Spuneți-mi, vă rog, pașii de urmat și șansele de a face medicul să fie pedepsit pe măsura faptelor. Mulțumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Pentru a fi atras la răspundere pentru malpraxis urmează să sesizaţi poliţia sau procuratura.
Însă pentru a fi atras la răspundere penală pentru malpraxis urmează să survină vătămarea gravă a sănătăţii sau decesul persoanei.

Codul penal prevede:
Articolul 213. Încălcarea din neglijenţă a regulilor şi metodelor de acordare a asistenţei medicale

Încălcarea din... mai detaliat neglijenţă de către medic sau de către un alt lucrător medical a regulilor sau metodelor de acordare a asistenţei medicale, dacă aceasta a cauzat:

a) vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii;

b) decesul pacientului,

se pedepseşte cu închisoare de pînă la 3 ani cu (sau fără) privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 2 la 5 ani.

28 iunie 2024
  • Jurisconsult

Buna dl. Ion, e o chestie complicată, DVS sunteți în drept să comunicați organele de drept polișia sau procuratura, deja la el au fost provocate leziuni corporale grave din spusele DVS, După urmările care o să aibă loc, inclus și decesul, DVS o să trebuyiți să fie făcută expertixa medico... mai detaliat legală în România. în țara noastră se astupă acest lucru, fiindcă e țara cumătrilor și nașilor, sunteți în drept să apelați la viberul meu de pe telefonul +37368669950 pentru a vorbi mai detailiat.

28 iunie 2024