Malpraxis medical - diagnostic gresit

13 martie 2017 94

Am primit recent un diagnostic gresit de la un "doctor in medicina" din MD, am plecat apoi la o clinica din Turcia, unde s-a constatat ca nu am absolut nimic (am rapoartele medicale si facturile). Intrebarea este, daca l-as da in judecata pe medicul respectiv din MD, am sanse sa cistig procesul? Am cheltuit ceva bani in Turcia si m-a distrus diagnosticul pur si simplu, fiind vorba de cancer. Va multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vadim Taigorba
  • Avocat

Bună ziua, Tatiana

Șansele Dumneavoastă depind de situația concretă și de calitatea probelor pe care le puteți prezenta instanței, din care ar rezulta că există o eroare a medicului. De obicei, eroarea (diagnosticul greșit) poate fi probat prin expertiză (adică solicitați instanței să admită un expert, care își expune opinia privind... mai detaliat diagnosticul făcut).

Din nefericire, în practică, eroarea medicală neintenționată (denumită malpraxis) este foarte dificil de probat. De asemenea, în legislație nu există prevederi clare care ar stabili răspunderea pentru malpraxis, inclusiv care ar fi condițiile acesteia. Foarte mult va fi lăsat la discreția judecătorului.

Pentru mai multe informații, puteți citi și următorul articol: http://www.bizlaw.md/2016/07/19/3831/

Sper să vă fie util!

14 martie 2017