Mama a decedat cu 20 de ani în urma, tata n-a făcut nimic acte pe casa

6 iulie 2017 54

Mama a decedat cu 20 de ani în urma, tata n-a făcut nimic acte pe casa și acum vrea să-mi facă mie, însă notarul spune ca trebui sa dam în judecata. Pentru ce - dacă tata e viu? Dați-mi un sfat, mersi.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Notarul a avut în vedere de a cere prin intermediul instanţei de judecata prelungirea termenului de a accepta succesiunea si a deschide dosarul succesoral deoarece dupa ce are loc decesul persoanei, mostenitorii trebuie sa accepte succesiunea timp de 6 luni, iar la voi au trecut 20 ani.
De... mai detaliat aceea înaintaţi actiunea de prelungire a termenului de acceptare in judecată şi apoi după hotărîrea instanţei plecaţi din nou la notar pentru a dobîndi casa.

7 iulie 2017