Mama a lasat copilul si a plecat

16 septembrie 2023 3

Buna ziua. Sunt divortat. Fiica de 15 ani este cu mine in Germania, iar baiatul de 5 ani pana acum a stat cu fosta sotie. Recent, aceasta s-a recasatorit, a lasat copilul cu mama actualului ei sot si a plecat cu sotul peste hotare. Mie nu-mi da adresa unde a lasat copilul. Ce pot face?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Sîrbu
  • Avocat

Buna ziua. In acest caz s-ar putea de depus cerere/plângere la autoritatea tutelară teritorială pentru a stabili grafic de intrevederi cu copilul, indicând inclusiv și că fosta sotie a lăsat copilul în grija unei persoane, care nici nu este rudă (se va face la locul unde a locuit fosta sotie,... mai detaliat deorece nu cunoasteti locul actual al copilului), sau dacă doriti copilul să locuiască cu Dvs, se poate de incercat si stabilirea domiciliului copilului cu Dvs prin instanța de judecată. Dar pentru a stabili cea mai bună solutie, este nevoie de mai multe detalii ale cazului. Dacă doriti, puteti apela pentru o consultație gratuită 069574023.

17 septembrie 2023