Mama are dreptul să primească cardurile pentru indemnizația copiilor (plătită de statul român), dacă nu are cetățenie română?

18 decembrie 2023 2

Bună ziua. Sora mea nu are cetățenie română, însă fostul soț și cei 5 copii ai lor - da. Acum sunt divorțați și tatăl copiilor nu plătește pensie de întreținere copiilor și a reținut la el cardurile pentru indemnizațiile plătite de statul român. Toți cei 5 copii locuiesc cu mama. Ea are dreptul, în calitate de reprezentant legal al copiilor minori, să primească cardurile pentru indemnizația copiilor, dacă nu are cetățenie română?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Alexandra, buna ziua

Cel mai probabil aceasta este posibil. Totuși, pentru a vă afla un răspuns clar la această întrebare este cazul să vă adresați autorităților române competente, care au perfectat inițial aceste indemnizații, deoarece ei nu cunoasc care este starea Dvs familială.

Va fi necesar să le prezentați fie hotărârea judecătorească... mai detaliat care stabilește domitcopiilor cu Dvs, fie contractul autentificat notarial, prin care domiciliul permanent al copiilor a fost stabilit cu Dvs., în dependență de procedura parcursa pentru a deaface casatoria si stabili domiciliul la copii.

Cu respect,
Igor Brinișter

19 decembrie 2023