Mama care beneficiaza de concediu pentru ingrijirea copilului (pana la 6 ani) se poate angaja intr-o alta companie in acesta perioada?

22 iunie 2017 110

Mama care beneficiaza de concediu pentru ingrijirea copilului (pana la 6 ani) se poate angaja intr-o alta companie in acesta perioada?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna seara!

În corespundere cu art.56 alin.(2) din Codul muncii, salariatul are dreptul să încheie contracte individuale de muncă, concomitent, şi cu alţi angajatori (munca prin cumul), dacă acest lucru nu este interzis de legislaţia în vigoare.

De menţionat că legislaţia în vigoare nu stabileşte interdicţia îndeplinirii muncii prin cumul de către... mai detaliat persoana care se află în concediul suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului în vârstă de la 3 la 6 ani. Din contra, Codul muncii garantează acest drept unei astfel de persoane. Acest lucru se desprinde din alin.(1) art.247 din Codul muncii potrivit căruia refuzul de angajare pentru motive de existenţă a copiilor în vârstă de pînă la 6 ani este interzis.

Cu respect,
Copeţchi Stanislav
av./dr., conf.

22 iunie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut! Ai dreptul să te angajezi, dar vei pierde indemnizația. Consultă CNAS-ul, dar asa se pare, reieșind din prevederile acestui Regulament: http://lex.justice.md/document_rom.php?id=00C20F81:5BA16246

22 iunie 2017
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună ziua.

Nu veți pierde indemnizația dacă veți lucra cu program redus.

24 iunie 2017