Mama copilului meu nu-i da voie sa comunice cu mine

17 august 2019 179

Buna ziua. Copilul va fi audiat daca vrea sa stea cu tatăl, dar el este influențat de mama și ii este frica sa vorbească. Cum pot eu dovedi ca mama îl influentează? Pot cere analiza de la un specialis (psiholog)? Copilul are 9 ani și in ultimile 3 luni mama nu i-a mai dat voie sa comunice cu mine. Am mai vorbit cu el când ea nu era acasă și l-am înregistrat, dar acum s-a prins și nu-i mai da voie sa vorbească. Multumesc. Ea are pe cineva in Chișinău cu mare influența. Unde pot eu apela in afara de poliție?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
puteți apela la direcția pentru protecția copilului sau asistentul social, pentru afi stabilit un grafic de întrevederi cu copilul, dacă graficul nu se respectă, vă puteți adresa în judecată pentru a obliga la respectare, astfel, la obținerea unei hotărîri, veți putea obliga prin intermediul executorului judecătoresc în colaborare cu... mai detaliat poliția, fiind posibil aplicarea și de sancțiuni pentru neexecutare.

18 august 2019