Mama copilului meu spune ca nu o sa-mi permita sa-l vad

5 aprilie 2020 220

Am un copil minor cu o doamna cu care am avut o relatie fara sa ne casatorim. Acum se desfasoara judecata pentru stabilirea pensiei alimentare. Ea spune ca nu o sa-mi permita sa vad copilul, deoarece ma aflu peste hotare. Ce pot face eu in aceasta situatie?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Adrian,

Conform legii părintele care locuieşte împreună cu copilul nu are dreptul să împiedice contactul dintre copil şi celălalt părinte care locuieşte separat, cu excepţia cazurilor cînd comportamentul acestuia din urmă este în detrimentul intereselor copilului sau prezintă pericol pentru starea lui fizică şi psihică.

Părinţii au dreptul să încheie... mai detaliat un acord privind exercitarea drepturilor părinteşti de către părintele care locuieşte separat de copil.

Litigiile apărute se soluţionează de către autoritatea tutelară teritorială, iar decizia acesteia poate fi atacată în instanţa judecătorească, care va emite hotărîrea respectivă. Părinţii pot, din iniţiativă proprie sau la recomandarea autorităţii tutelare teritoriale, să se adreseze unui mediator pentru soluționarea litigiului.

În cazul nerespectării hotărîrii instanţei judecătoreşti, la cererea părintelui care locuieşte separat de copil, instanţa judecătorească, ţinînd cont de interesele şi opinia copilului, în funcţie de vîrsta şi gradul său de maturitate, poate decide transmiterea copilului către acesta.

Respectiv Dvs ca tată aveți dreptul să vă vedeți cu copil. Astfel, țineți cont de cele menționate mai sus.

6 aprilie 2020