Mama e plecata la munca

5 ianuarie 2021 23

Buna! Nu sintem divortatii, dar nu traim impreuna cu sotia. Ea lasa copilul la parintii ei si pleaca la munca, vine acasa la copil numai duminica, dar paritii ei nu vor sa imi dea copilul. Ce pot face?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dvs deține drepturi egale față de copil prin urmare dacă amiabil nu puteți vedea și lua copilul cu dvs apelați la poliție deoarece împiedicarea de a vedea copilul se peepsește contravenționat potrivit art. 64.

A doua metodă este să vă adresați la autoritatea tutelară în care să indicați că mama... mai detaliat se află peste hotarele țării iar copilul se află la întreținerea buneilor fără a vă permite dvs să că ocupați de creșterea acestuia.

Și nu în ultimul rând vă puteți adresa cu o acțiune în instanța de judecată pentru a stabili domiciliul copilului minor cu dvs.

6 ianuarie 2021