Mama nu a trecut casa după ea după decesul tatălui

20 septembrie 2018 61

Buna ziua! Tata a decedat in anul 2000 și mama nu a trecut casa după ea, pentru ca cineva a informat-o ca trece automat. Suntem și 4 copii. Ce se poate face in cazul acesta? Mulțumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
După decesul tatălui urmează să vă adresați la notar pentru a deschide dosarul succesoral, nimic nu trece automat.

20 septembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

La etapa actuală, conform legii, urmează să înaintați o cerere îm judecata pentru a fi repusă în termenul de acceptare a siccesiunii sau de acceptare a succesiunii prin intrarea în posesie.
Acest fapt se face desineatătător sau cu ajutorul unui avocat, care va îndeplini toate formalitățile.
Ulterior, cînd obțineți hotărîrea, vă adresați... mai detaliat la notar pentru a deschide dosarul succesoral.
Moștenitori sunt
1 mama
2 toți copii.
Sau oricare din moștenitori poate renunța în folosul altuia.

20 septembrie 2018