Mama singura

7 iulie 2020 38

Buna ziua. Sunt mama singura, copilul are 5 ani, locuim in Chisinau, inchiriem apartament. As putea beneficia de vreun ajutor din partea statului pe perioada rece a anului, sau scutire pentru plata gradinitii? Unde pot sa ma adresez si de ce acte am nevoie? Lucrez oficial. Mersi anticipat.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Valentina,

Nu există un ajutor special pentru mamele singure însă totuși acestea pot beneficia de anumite ajutoare sub forma unei indemnizații unice sau lunare.

Mai multe detalii despre acest serviciu puteți obține la asistentul social din localitatea Dvs sau la Direcția asistență socială din raionul în care locuiți.

Dvs dețineți și... mai detaliat posibilitatea de a solicita pensia de întreținere a copilului minor de la tatăl copilului care este îndreptată în special pentru creșterea și întreținerea copilului dacă încă nu beneficiați de aceasta.

7 iulie 2020