Mama singuratica

16 februarie 2018 73

Cand trebuia sa ma scriu ca mama singuratica: in momentul cand am nascut sau se poate si acum? La momentul nasterii copilului traiam in concubinaj, acum nu mai traim. Am dreptul sa ma adresez undeva ca cresc copilu singura si sa primesc ceva ajutor, sau trebuia de cand l-am nascut? Unde ma pot adresa in cazul in care am acest drept de a cere ajutor ca cresc copilul singura? Va rog mult, copilul este in familia concubinului.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Eugenia,

În cazul în care dvs aveți grijă de copil și se află la întreținerea dvs aveți tot dreptul de a înainte o cerere în judecată privind stabilirea pensiei alimentare la care va fi supus tatăl spre achitare dacă acesta se eschivează de la întreținerea și educarea copilului dvs.

17 februarie 2018