Mama solitara cu caz complicat

10 mai 2017 57

Cum pot sa aflu si sa rezolv problema sociala cu tatal copilului meu, care este cetatean din Marea Britanie. In caz ca dinsul si-a abandonat copilul. In consecinte, nu isi asuma nici o obligatiune de parinte si nu acorda absolut nici un ajutor sau vre-un suport financiar.
Mentionez, ca nu sintem casatoriti si dupa cum am mentionat anterior tatal este cetatean strain si locuieste in strainatate. Va rog mult sa ma ajutati cu orce informatie si daca exista careva sanse sa impun dupa lege sau decizie juridica ca dinsul sa plateasca o pensie alimentara de intretinere a copilului. Astept raspunsul D-voastra.

Jurist comments 1

Octavian Cazac
  • Avocat

Buna ziua!

Din textele de lege de mai jos rezultă că dvs, din numele copilului minor, puteţi acţiona în judecată tatăl copilului la judecătoria din localitatea unde copilul îşi are domiciliul (adică unde dvs aveţi domiciliul).
****
Codul familiei
Articolul 161. Obligaţiile de întreţinere ale copiilor şi ale altor membri ai familiei
Obligaţiile de... mai detaliat întreţinere ale copiilor şi ale altor membri ai familiei se determină în conformitate cu legislaţia statului unde îşi are domiciliul persoana care are dreptul la întreţinere, dacă contractul privind plata pensiei de întreţinere nu prevede altfel.

Codul de procedură civilă al Republicii Moldova nr. 225 din 30.05.2003
Articolul 39. Competenţa la alegerea reclamantului
(4) Acţiunea pentru plata pensiei de întreţinere şi acţiunea pentru constatarea paternităţii pot fi intentate şi în oricare dintre sediile instanţei de la domiciliul reclamantului.
****
Însă există 2 probleme prealabile:
1. dacă tatăl copilului este înscris ca tată în certificatul de naştere a copilului.
2. dacă aţi fost căsătorită cu el, aţi divorţat şi dacă instanţa care a pronunţat divorţul a decis deja privind plata pensiei de întreţinere către copil.
Deci situaţia dvs trebuie analizată mai detaliat de un avocat.

Suplimentar, chiar dacă obţineţi câştig de cauză în R. Moldova, hotărârea judecătorească va trebui recunoscută în Marea Britanie, conform procedurii de acolo. Prin urmare, veţi avea nevoie şi de un avocat în Marea Britanie, ceea ce va fi foarte costisitor. Poate că aveţi cunoştinţe acolo care vă pot ajuta cu găsirea unui avocat şi în Marea Britanie.

************
Pe plan internaţional situaţia dvs este reglementată de Convenţia de la Haga din 23 noiembrie 2007 privind obţinerea pensiei de întreţinere în străinătate pentru copii şi alţi membri ai familiei.
https://www.hcch.net/en/instruments/conventions/full-text/?cid=131
Dacă copilul ar avea domicilul în România, şi aţi obţine o hotărâre judecătorească în România, ea s-ar executa mult mai uşor în Marea Britanie în condiţiile Convenţiei. Însă asta doar până când Marea Britanie va fi membră a UE...
Din păcate R. Moldova nu este parte la Convenţie şi nu se ştie când/dacă Parlamentul va ratifica Convenţia.

11 mai 2017