Mama vrea sa ma dea afara din casa

29 noiembrie 2021 71

Buna ziua. Mama a primit donatie o casa de la o persoana straina, cand eu eram minora. Acum, dupa ce am locuit in acea casa 10 ani, mama vrea sa ma dea afara cu cinci copii minori. Sfatuiti-ma ce sa fac.

Jurist comments 5

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
identificați care e problema și oferiți o soluție, sau căutați un alt imobil unde să locuiți, ea e în drept să facă de dorește.

30 noiembrie 2021
  • Jurisconsult

Buna d-na Maria, eu așa și n-am înțeles sub care aspect, mama vrea să vă scoată din casă. Viza de ședere ați avut-o în casa ceia, dacă da, mama trebue să apeleze la Legea nr. 75 al RM, DVS puteți să faceți cunoștință cu prezenta lege și să vedeți sub... mai detaliat care motiv ea a luat decizia să vă evacueze.

30 noiembrie 2021
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Viza de reședință nu oferă NICI UN DREPT stai calm, iar legea enunțată nu se aplică

30 noiembrie 2021
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

d

30 noiembrie 2021
Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua, cu parere de rau in situatia dvs mama are dreptul juridic de a o face. Va indemn sa va adresati la Centrul International "La strada" tel 0800 88008, solicitati un adapost temporar in centrul maternal pentru a avea timp sa chibzuiti pasii urmatori. De asemenea juristii La Strada... mai detaliat va pot oferi consultatie calificata studiind toate aspectele cazului dvs.
Nu disperati, din orice situatie exista iesire !

30 noiembrie 2021