Mama vrea sa-mi faca donatie casa pe care a obtinut-o prin donatie

27 mai 2022 79

Buna ziua. Mama a dobandit o casa prin donatie si acum vrea sa mi-o transmita prin donatie mie. Notarul insa afirma ca e nevoie de semnatura tatalui. El nici nu il tin minte, el e plecat peste hotare de cand eram mic. In plus, notarul mai spune ca avem nevoie de semnaturile ale celor 3 frati vitregi (de la alt barbat). Cum sa procedam?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna,
Ar fi cazul de studiat cazul, atit timp cit mama a obținut bunul prin donație, acest bun este personal, la acesta nu poate pretinde nimeni, iar pentru înstrăinarea acestuia nu e nevoie de acordul cuiva.
Sigur informația este prealabilă, urmează de studiat actele.

18 iunie 2022