Mama vrea sa vanda casa

20 decembrie 2020 63

Buna! Mama vrea sa vanda casa ei, tatăl e decedat. Suntem 2 copii adulți in familie si ambii am renuntat la cota noastra parte in casa. Eu am viza de resedinta in alt sat, dar fratele o are in casa părintească si el nu se afla in tara de mult timp. Poate mama sa vanda casa, daca fratele are viza de resedinta in casa ei? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
În acest caz importanță are doar dreptul de proprietate, dacă mama este unic proprietar, aceasta este în drept să dispună de bun după bunul plac, viza de reședință nu oferă careva drepturi, mama poate merge la ASP și radia viza de reședință în orice moment indiferent de acordul persoanei.

22 decembrie 2020