Managerul Instituției prescolare are dreptul să înlocuiască cadrul didactic pe perioada concediului?

20 aprilie 2018 49

Pe perioada concediului ordinar al educatorului, l-am înlocuit pe acesta timp de 33 zile câte 1 o. 30 min. zilnic, eu fiind manager, cumulez si funcția de educator cu 0,10 salariu (cu acord aditional la CIM)? Trăim în localitate mică, fără școală si pedagogi, care ar putea sa ne înlocuiască pe perioada concediului. Vă multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În esență, rigorile pentru a deține posibilitatea de a desfășura o activitate a unui cadru didactic sunt specifice, astfel, un raspuns corect ar fi cazul să aflați de la reprezentanții direcției învățământ sau minister, colaborînd cu un raspuns privind modificarile la CIM din partea celor de la. Inspecția muncii.

1 octombrie 2018