Mandat auto

2 octombrie 2018 1851

Buna ziua. Vreau sa vand masina, dar este scrisa pe tata meu. El mi-a facut mandat pe masina cu drept de uzufruct, dar la Registru cand mi-a facut documentul au intrebat: doriti cu drept de folosire a automobilului sau si cu alte drepturi asupra automobilului? Tata i-a spus sa bifeze toate drepturile asupra masinii, inclusiv drept de vanzare. La notar m-au informat ca fara tata nu pot face nimic. Acum vreau sa vand masina si nu pot - tata nu e acasa si n-are posibilitate sa-mi faca o procura la notar. Ce sa fac in acest caz?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Dacă sa întocmit un asemenea act , adresațivă la Direcția de evidență auto direct, dacă în mandat există dreptul de a vinde, atunci executați tranzacția prin intermediul acestora, cu atît mai mult că mandatul(plasticul) rste emis de ei, eii avînd posibilitatea de averifica acest fapt, inclusiv dreptul de vînzare... mai detaliat dacă este unul asemenea.

2 octombrie 2018