Mandat pe automobil

7 decembrie 2023 2

Buna! Am cumparat un automobilului si proprietarul mi-a facut mandat. Nu am reusit sa inmatriculam automobilul pe numele meu, pentru ca proprietarul a decedat. Cum procedez cand expira termenul mandatului?

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Mandatul deja a încetat o dată cu decesul persoanei. Din motiv că nu ați respectat procedura legală (semnarea contractului de vânzare-cumpărare și înmatriculare la ASP) dreptul de proprietate nu a fost transmis în folosul Dvs. Astfel, legal, nu aveți dreptul de proprietate a automobilului, acesta va trece la... mai detaliat moștenitorii defunctului.
Pentru a identifica o soluție juridică, mă puteți contacta pe nr. 068769517 sau pe e-mail: 068769517.

8 decembrie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

deja trebuie să vă lămuriți cu moștenitorii vânzătorului.........se pune întrebarea dacă aveți un înscris care să confirme vânzarea-cumpărarea, altul decât o procură......????? dacă aveți așa înscris și moștenitorii de rea-credință refuză să perfecteze automobilul pe Dvs, încă există posibilitatea prin instanța de judecată, în baza înscrisului confirmator al vânzării-cumpărării să... mai detaliat recunoașteți dreptul de proprietate asupra automobilului pe Dvs

17 decembrie 2023