Mărimea pensiei alimentare

7 martie 2023 90

Bună ziua! Am divorțat în 2018. Atunci am cerut în instanță stabilirea pensiei alimentare pentru copil și pentru că fostul soț nu lucra oficial, instanța a stabilit mărimea acesteia la 800 de lei. De atunci, pensia a rămas neschimbată. Dacă mă adresez acum în instanță, aceasta va mări cuantumul pensiei, având în cedere prețurile actuale, sau o va lăsa cum a fost?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Maria.
Este posibil ca instanţa să modifice cuantumul pensiei.
Codul familiei prevede:

Articolul 108 . Indexarea pensiei de întreţinere

Pensia de întreţinere, stabilită de instanţa judecătorească într-o sumă bănească fixă, se indexează în cazurile şi în modul stabilit de lege.

Articolul 110. Modificarea cuantumului pensiei

... mai detaliat de întreţinere stabilite de instanţa

judecătorească sau scutirea de

plata acesteia

În cazul în care starea materială sau familială a uneia dintre părţi s-a schimbat, instanţa judecătorească, luînd în considerare şi alte circumstanţe importante ale părţilor, este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere sau să-l scutească pe debitorul întreţinerii de plata acesteia.

8 martie 2023