Mărimea pensiei alimentare

3 aprilie 2022 191

Buna ziua! Cum se calculează mărimea pensiei alimentare în caz când soțul nu este angajat oficial, dar muncește neoficial? Copilul are 1 an.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Cristina, cu așa întrebare vă adresați la executorul judecătoresc, la care se găsește titlu de executoriu.

4 aprilie 2022
Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua Cristina,
În cazurile cînd părintele care datorează întreţinere copilului său are un salariu şi/sau alte venituri neregulate sau fluctuabile ori primeşte salariu şi/sau alte venituri, total sau parţial, în natură, ori nu are un salariu şi/sau alte venituri, precum şi în alte cazuri cînd, din anumite motive, încasarea pensiei... mai detaliat de întreţinere, sub forma unei cote din salariu şi/sau alte venituri, este imposibilă, dificilă sau lezează substanţial interesele uneia dintre părţi, instanţa judecătorească poate să stabilească cuantumul pensiei de întreţinere într-o sumă bănească fixă plătită lunar (1500-2000 lei exemplu)
sau
Pensia de întreţinere pentru copilul minor se încasează din salariul şi/sau din alte venituri ale părinţilor în mărime de 1/4 - pentru un copil.
Pentru a fi încasate aceste plăți și stabilit modul de încasare a pensie vă adresați instanței de judecată cu o cerere de încasare a pensiei de întrefținere.

5 aprilie 2022