Marimea pensiei alimentare (tatal nu lucreaza oficial si alte venituri nu are)

5 februarie 2017 70

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog: am fost casatorit; avem un copil; care este suma pensiei alimentare, pe care trebuie sa o achit, daca nu lucrez oficial si alte venituri nu am.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Marin.

Dacă dumneavoastră nu aveți un salariu și/sau alte venituri, instanța judecătorească poate să stabilească cuantumul pensiei de întreținere (pensiei alimentare) într-o sumă bănească fixă plătită lunar.

Cuantumul acestei sumei bănești fixe se determină de instanța de judecată, ținându-se cont de starea materială și familială a mamei și a tatălui, de... mai detaliat alte circumstanțe importante și păstrându-se, dacă e posibil, nivelul anterior de asigurare materială a copilului.

Prin urmare, nu vă putem spune cu exactitate care va fi suma pe care veți fi obligat să o plătiți, deoarece aceasta va fi determinată de instanța de judecată (dacă nu ați încheiat un contract cu mama copilului cu privire la modul de plată a pensiei de întreținere, în care să conveniți asupra unei sume), luând în considerare mai mulți factori de ordin social.

O zi bună.

5 februarie 2017