Marimea pensiei pentru intretinerea minorilor

10 martie 2022 140

Buna ziua. In urma divortului din 2015 si depunerea in 2017 a cererii pentru achitarea pensiei alimentare, a fost stabilit ca tatal copiilor trebuie sa achite 1.800 lei pe luna.
La acel moment copiii aveau 2 si 7 ani. In prezent, tatal copiilor nu achita pensia alimentara, asa ca urmeaza sa obtin titlu executoriu si sa apelez la un executor judecatoresc. Intrebarea este daca pot cere marirea pensiei alimentare pentru copiii care acum au 7 si 12 ani, in special in conditiile in care au crescut toate cheltuielile, inclusiv serviciile comunale. Multumesc.

Jurist comments 2

  • Avocat
  • Alte domenii

da, poți cere, prin depunerea unei cereri de chemare în judecată

10 martie 2022

cum pot afla care este minumul de existenta in regiunea urbana ? pe statistica.md nu sunt date actualizare.

11 martie 2022