Martorul principal pe dosar penal are retard mintal

27 februarie 2017 79

Sunt judecat in baza art.151 alin. 4, dar martorul principal are retard mintal si sta la evidenta doar la medicul de familie, iar rudele nu vor sa se adreseze intr-o institutie psihiatrica ca sa dovedesc ca nu am lovit victima, dar a cazut singura.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Diana.

Conform art. 90, alin. (3), pct. 1) din Codul de procedură penală, nu pot fi citați și ascultați ca martori persoanele care, din cauza defectelor fizice sau psihice, nu sunt în stare să înțeleagă just împrejurările care au importanță pentru cauză și să facă referitor la ele declarații exacte... mai detaliat și juste.

Totodată, alin. (6) al aceluiași articol prevede că, în cazurile necesare, organul de urmărire penală sau instanța de judecată (la cererea părților) poate invita un expert, pentru a rezolva chestiunea dacă o persoană e capabilă să înțeleagă just circumstanțele care prezintă importanță pentru cauză și să facă în privința lor declarații juste.

Mai mult, conform art. 97, pct. 4), incapacitatea martorului de a percepe și a reproduce circumstanțele, ce urmează a fi constatate în cauza penală, ca urmare a unei boli mintale, unei dereglări psihice temporare, a unei alte dereglări a sănătății sau a debilitații se constată doar printr-un raport de expertiză psihiatrică.

Prin urmare, trebuie să cereți efectuarea unui raport de expertiză psihiatrică pentru a se constata incapacitatea martorului de a percepe și a reproduce unele circumstanțele.

O zi bună.

27 februarie 2017