Mașina a fost introdusă pe mine in Moldova și am vândut-o. O pot da în căutare?

2 octombrie 2019 479

Cu ceva timp in urma am introdus o mașină în Republica Moldova. Mai tarziu, am vândut mașina unei persoane pentru că aveam nevoie de bani, iar ultimul mi-a scris o recipisa că o va scoate din țară, dar nu a scos-o. Acum persoana căreia i-am vândut mașina a vândut-o altcuiva, dar nu o pot găsi. O pot da în căutare cumva?
Va mulțumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Daca auto e cu numere străine și nu a fost devamată, vînzarea acesteia este interzisă.
Scoaterea auto de acest gen, urma a fi scos peste hotare doar de persoană care a introdus o pentru a fi radiată această înscriere la serviciu vamal, alte forme nu sunt admise.
Darea auto în căutare ar... mai detaliat fi o soluție, depinde de date mai concrete.

3 octombrie 2019